راه‌اندازی قوی‌ترین لیزر پرتو ایکس جهان

برای نخستین بارقوی‌ترین لیزر پرتو ایکس در جهان با قابلیت شلیک بیش از یک میلیون پرتو در ثانیه کار خود را آغاز کرد.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، آزمایش قوی‌ترین لیزر پرتو ایکس در جهان توسط آزمایشگاه ملی شتاب دهنده اسلک و با همکاری وزارت انرژی ایالات متحده انجام شد. در واقع این لیزر نسخه ارتقا یافته لیزر الکترون آزاد اشعه ایکس است. برای ساخت این نسخه ارتقا یافته نیز حدود ۱.۱ میلیارد دلار هزینه شده است.

آزمایشگاه ملی شتاب دهنده اسلک در استنفورد تاکنون ابزارهای قدرتمند مختلفی را در ۶ دهه اخیر توسعه داده است. در حال حاضر پرتو ایکس در مراقبت‌های بهداشتی کاربردهای معمول و رایجی دارد. همچنین دانشمندان از نسخه‌های بسیار قوی‌تر آن برای درک بهتر مواد زیستی و کاوش در آنها استفاده می‌کنند. در نسخه پیشین این لیزر شتاب اولیه الکترون‌ها در دمای اتاق از طریق یک لوله مسی انجام می‌شد که در نهایت می‌توانست در ثانیه حدود ۱۲۰ شلیک پرتو ایکس را انجام دهد. اما با ارتقای اخیر این دستگاه می‌تواند ۸۰۰۰ برابر سریعتر عمل کرده و نزدیک به یک میلیون پرتو ایکس را در هر ثانیه شلیک کند. همچنین در این توسعه که حدود یک دهه طول کشیده است یک پرتو ایکس بسیار قدرتمند ایجاد شده که از تمام نسخه های قبلی بسیار قوی‌تر است.

منبع خبر راه‌اندازی قوی‌ترین لیزر پرتو ایکس جهان پایگاه خبری تکنا به آدرس تکنا میباشد.

تکنا

برای نخستین بارقوی‌ترین لیزر پرتو ایکس در جهان با قابلیت شلیک بیش از یک میلیون پرتو در ثانیه کار خود را آغاز کرد. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، آزمایش قوی‌ترین لیزر پرتو ایکس در جهان توسط آزمایشگاه ملی شتاب دهنده اسلک و با همکاری وزارت انرژی ایالات متحده انجام شد. در واقع
منبع خبر راه‌اندازی قوی‌ترین لیزر پرتو ایکس جهان پایگاه خبری تکنا به آدرس تکنا میباشد.

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *