محققان با دستکاری ژن سیب زمینی و افزایش تاب آوری آن را برای نسل های بعد حفظ می کنند

محققان قصد دارند با توالی یابی ژن سیب زمینی آن را نسبت به تغییرات اقلیمی مقاوم کرده و این غذای جهانی را برای نسل های بعدی حفظ کنند.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، در حال حاضر سیب زمینی از پرمصرف ترین ماده غذایی در جهان محسوب میشود. از طرفی تغییرات آب و هوایی نیز آن را با تهدیداتی روبرو کرده است. گروهی از دانشمندان دانشگاه مک گیل به دنبال ابرپانژنوم سیب زمین هستند تا بتوانند آن را تاب آور تر کنند.

ابرپانژنوم مجموعه از تغییرات ژنتیکی است برای گونه های مختلف است. در حال حاضر محققان یک ابرپانژنوم گسترده برای سیب زمینی ایجاد کرده اند که در خود ۶۰ گونه از انواع سیب زمین و حتی نوع وحشی را دارد. در این مطالعه تجزیه و تحلیل داده های پایگاه عمومی بانک ژن در کانادا، ایالات متحده و پرو از طریق ابررایانه ها انجام شد. این ابرپانژنوم نشان دهنده تنوع ژنتیکی سیب زمینی است.

محققان امیدوارند این ابرپانژنوم یک منبع ارزشمند برای استفاده در روش های اصلاح ژنتیکی باشد. آنها قصد دارند یک ابرسیب زمینی تولید کنند که بتواند در برابر تغییرات آب و هوایی مقاومت داشته و باعث امنیت غذایی میلیون ها انسان شود.

منبع خبر محققان با دستکاری ژن سیب زمینی و افزایش تاب آوری آن را برای نسل های بعد حفظ می کنند پایگاه خبری تکنا به آدرس تکنا میباشد.

تکنا

محققان قصد دارند با توالی یابی ژن سیب زمینی آن را نسبت به تغییرات اقلیمی مقاوم کرده و این غذای جهانی را برای نسل های بعدی حفظ کنند. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، در حال حاضر سیب زمینی از پرمصرف ترین ماده غذایی در جهان محسوب میشود. از طرفی تغییرات آب و
منبع خبر محققان با دستکاری ژن سیب زمینی و افزایش تاب آوری آن را برای نسل های بعد حفظ می کنند پایگاه خبری تکنا به آدرس تکنا میباشد.

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *