نگاهی به روند کاهش حاشیه نمایشگر گوشی های هوشمند در سال های اخیر

همه‌ی ما یا حداقل اکثریت کاربران به نمایشگر‌های بزرگ علاقه دارند. افراد معمولا به گوشی‌هایی با ابعاد بزرگ کم‌تر ترغیب می‌شوند و این حاشیه‌های نمایشگر گوشی‌ها است که باعث ایجاد تفاوت خواهد شد؛ بنابراین خوشایند است که می‌بینیم امروزه بسیاری از کمپانی‌های تولیدکننده‌ی گوشی‌های هوشمند روند کاهش دادن حاشیه‌ی نمایشگرهای محصولات خود را ادامه می‌دهند. روند کاهش دادن سایز حاشیه‌های نمایشگرهای گوشی‌های همراه به دلیل بهبود یافتن فناوری صفحه‌نمایش‌های لمسی به وجود آمده است.

اجازه دهید به زمان ورود و عصر گوشی‌های هوشمند مدرن یعنی سال ۲۰۰۷ برگردیم. در آن سال کمپانی اپل با معرفی گوشی‌هوشمند خود به نام آیفون صنعت گوشی‌های هوشمند را حسابی تکان داد. تا پیش از معرفی آیفون اولیه‌ی اپل، نسبت نمایشگر به بدنه‌ی گوشی‌های موجود در بازار به طور میانگین ۳۳ درصد بود و این مشخص می‌کند که این محصولات اکثرا به نمایشگرهای غیرلمسی مجهز بوده‌ و کمپانی‌های مختلف از کیبوردها و دکمه‌های فیزیکی برای تعامل کاربر با این نوع گوشی‌ها بهره می‌گرفتند. برای مقایسه باید اشاره کنیم که آیفون اولیه‌ی اول از نسبت نمایشگر به بدنه‌ی ۵۲ درصد بهره می‌برد که در زمان خود یک رقم چشم‌گیر محسوب می‌شد.

روند کاهش حاشیه نمایشگر گوشی ها

تا پیش از معرفی آیفون ۵ اما، نمایشگر مورد استفاده در مدل‌های مختلف آیفون‌های اپل همگی ۳.۵ اینچی بودند و هیچ تغییری در سایز صفحه‌نمایش چند مدل از آیفون‌ها اعمال نشد. همین امر یکی از دلایلی بود که باعث شد در فاصله‌ی این چهار سال، کمپانی اچ‌تی‌سی با معرفی محصولاتی که از نمایشگرهای بزرگ‌تری نسبت به آیفون‌های اپل بهره می‌بردند، به یک سلطه‌ی نسبی در بازار گوشی‌های هوشمند دست یابد.

فعالیت اچ‌تی‌سی در این زمینه با معرفی نمایشگر ۳.۸ اینچی گوشی تاچ‌ اچ‌دی آغاز شد که نسبت صفحه‌نمایش به بدنه‌ی این محصول را به ۵۶.۹ درصد رسانده بود. نسل بعدی گوشی‌هوشمند یاد شده با نام اچ‌تی‌سی اچ‌دی ۲ در یک جهش قابل توجه به یک نمایشگر بزرگ ۴.۳ اینچی مجهز شد و این در حالی بود که ابعاد بدنه‌ی دستگاه نسبت به نمایشگر به میزان کم‌تری بزرگ‌ شده بود. این گوشی‌هوشمند با نسبت نمایشگر به بدنه‌ی ۶۳ درصدی‌اش از این نظر نسبت به سایر گوشی‌های هوشمند متوسط برتری داشت.

در سال ۲۰۱۰ شرکت‌های مختلف و نیز کاربران به این نکته پی برده بودند که داده‌ها در صفحه‌نمایش‌های بزرگ‌تر، با کیفیت بهتری نمایش می‌یابند. نسبت نمایشگر به بدنه‌ی یکی از بهترین گوشی‌های هوشمند معرفی شده در سال ۲۰۱۰ موسوم اچ‌تی‌سی ری‌زوند (HTC Rezound) نسبت به گوشی‌های معمولی فقط ۲۶ درصد بیشتر بود، در حالی که در آن زمان نسبت نمایشگر به بدنه‌ی بهترین گوشی‌های موجود در حدود ۲۵ درصد بالاتر از حد میانگین بود. به جدول زیر توجه کنید:

سال نسبت متوسط نمایشگر به بدنه بهترین گوشی‌های هوشمند نسبت نمایشگر به بدنه % بهتر از میانگین
۲۰۰۷ ۳۳% اپل آیفون ۵۲٫۰% ۵۸%
۲۰۰۸ ۳۵% اچ‌تی‌سی تاچ اچ‌دی ۵۶٫۹% ۶۳%
۲۰۰۹ ۴۳% اچ‌تی‌سی تی‌اچ‌دی ۲ ۶۵٫۲% ۵۲%
۲۰۱۰ ۴۸% اچ‌تی‌سی ری‌زوند ۶۰٫۳% ۲۶%
۲۰۱۱ ۵۳% اچ‌تی‌سی تایتان ۶۷٫۶% ۲۸%
۲۰۱۲ ۵۸% پاناسونیک الوگا پاور ۷۲٫۴% ۲۵%
۲۰۱۳ ۶۱% آلکاتل هیرو ۷۷٫۷% ۲۷%
۲۰۱۴ ۶۴% شارپ آکوواس کریستال ۷۸٫۵% ۲۳%
۲۰۱۵ ۶۵% هواوی میت ۸ ۷۸٫۰% ۲۰%
۲۰۱۶ ۶۸% شیائومی می میکس ۸۳٫۶% ۲۳%

حتی نسبت نمایشگر به بدنه‌ی گوشی‌هوشمند شیائومی می میکس فقط ۲۳ درصد نسبت به حالت متوسط بهتر است. باید اشاره کنیم که این گوشی‌هوشمند در واقع از نسبت صفحه‌نمایش به بدنه‌ی ۸۳.۶ درصدی بهره می‌برد و حالت متوسط این نسبت که برای مقایسه مورد اسفتاده قرار می‌گیرد ۶۸ درصد است.

این نکته را هم مد نظر داشته باشید بدنه‌ی گوشی‌هوشمند ری‌زوند اچ‌تی‌سی با نسبت نمایشگر به بدنه‌ی ۶۰.۳ درصدی نسبت به گوشی اچ‌تی‌ ۲ با نسبت نمایشگر به بدنه‌ی ۶۵.۲ درصدی ضخیم‌تر و بزرگ‌تر بوده است. در هرحال با معرفی گوشی‌های هوشمند مختلف همیشه نسبت صفحه‌نمایش به بدنه‌ی این دستگاه‌ها تغییراتی داشته و این تغییرات در مقایسه با حالت متوسط گاهی اندک و گاهی بسیار قابل توجه بوده‌اند.

رقابت برای افزایش درصد نسبت نمایشگر به بدنه در حال حاضر بسیار سخت شده زیرا اگر گوشی‌هوشمند حاشیه‌های بسیار اندکی هم داشته باشد باز هم امکان دست‌یابی به رقم ۱۰۰ درصد بسیار دور از انتظار است. همچنین نباید فراموش کنیم که وجود حاشیه‌ها برای کارکرد راحت‌تر گوشی‌های هوشمند و در دست گرفتن آسان‌تر این دستگاه‌ها الزامی است. رابط کاربری سیستم‌عامل اندروید برای قرار دادن کف دست‌ها روی صفحه‌نمایش و لمس پیکسل‌ها آماده نیست. البته کمپانی زد‌تی‌ای تلاش زیادی کرده تا با تولید محصولات سری نوبیا خود این مشکل را هم رفع کند.

حال به‌نظر می‌رسد نوآوری بعدی در گوشی‌های هوشمند به همین حاشیه‌های اطراف نمایشگر مرتبط است. شرکت زد‌تی‌ای این ویژگی را قبلا در برخی محصولات خود قرار داده و اخیرا کمپانی اچ‌تی‌سی نیز با تولید گوشی‌ یو ۱۱ از یک فریم حساس به فشار در تولید این محصول بهره گرفته است. با توجه به اینکه اپل در پلتفرم موبایل خود هم کنترل نرم‌افزار و هم کنترل سخت‌افزار مخصوص به خود را در اختیار دارد، شاید این کمپانی بتواند در این زمینه رقابت سنگین‌تری با اندروید داشته باشد. البته باید اشاره کنیم که تا به این لحظه شرکت اپل فعالیت چشم‌گیری در کاهش سایز حاشیه‌های نمایشگر گوشی‌های هوشمند خود نداشته و باید منتظر بمانیم تا ببینیم محصولات آینده‌ی این کمپانی از این بابت چه تغییراتی خواهند داشت.

نظر شما در این رابطه چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*