بیانیه شرکت جی ال ایکس در واکنش به مطلب منتشر شده در مورد گوشی آریا

۳۰ فروردین ۹۶ ساعت ۲۱:۳۶

پس از انتشار مطلبی در مورد گوشی جدید جی ال ایکس آریا، این شرکت ایرانی در واکنش به این موضوع، جوابیه‌ای ارسال کرده و به ارائه توضیحاتی در مورد فعالیت‌های خود پرداخته است. شرکت جی ال ایکس در این بیانیه، در خصوص فعالیت‌های خود شفاف‌سازی کرده و هر گونه ارتباط با شرکت‌های چینی را تکذیب کرده است.

چند روز پیش، اطلاعاتی از شرکت گوشی‌ساز ایرانی جی ال ایکس (GLX) و گوشی جدید این شرکت به نام آریا منتشر شد که مورد تایید تحلیل‌گران و منتقدان دنیای تکنولوژی قرار گرفت. در مطلبی که به نقل از ایلنا منتشر کردیم، گفته شده که شرکت جی ال ایکس، زیرمجموعه یک شرکت چینی است و محصولات آن از جمله پرچمدار جدید آریا نیز در واقع گوشی‌های درجه چندمی چینی هستند که تحت برند GLX و با قیمت بالاتر در ایران به فروش می‌رسند. بر همین اساس، این شرکت، جوابیه‌ای را ارسال کرده که متن آن را در ادامه مشاهده می‌کنید:

شرکت جی ال ایکس

متن بیانیه شرکت جی ال ایکس

با سلام

به استحضار می‌رساند؛ شرکت ارتباط همراه گویا اروند با نام تجاری GLX در سال ۱۳۸۶ باهدف اشتغال‌زایی و تلاش برای خودکفایی درزمینه تولید تلفن همراه ایرانی فعالیت خود را در شهر مرزی و محروم خرمشهر تنها با سرمایه‌گذاری شخص مدیرعامل و به ‌طور کاملا مستقل آغاز کرد.

خبرنگار آن خبرگزاری در پاراگراف «جی ­ال­ ایکس زیر مجموعه یک شرکت چینی با نام زرون گروپ است که خط تولید آن در ایران با نام جنرال لوکس‌ و تحت شرکت ارتباط همراه گویا اروند در حال فعالیت است. شرکت ارتباطات همراه گویا اروند مسئولیت بازاریابی محصولات جی­ ال­ ایکس را در خاورمیانه، آفریقا و روسیه دارد و نمایندگی خدمات پس از فروش محصولات این شرکت در ایران را بر عهده دارد.» شرکت ارتباط همراه گویا اروند را به ارتباط با هلدینگ های خارجی متهم کرده که این مطلب بی‌اساس و کذب می‌باشد. شرکت ارتباط همراه گویا اروند با نام تجاری GLX به نام مدیرعامل شرکت، مهندس حمید سعیدی ثبت‌ شده و فاقد هرگونه ارتباط مالی و تشکیلاتی با هلدینگ‌های خارجی است. فعالیت این مجموعه تولیدی کاملا مستقل بوده و از ابتدا هدف‌گذاری خود را برای جهانی‌سازی تلفن همراه ایرانی نهاده است.

نکته تامل‌برانگیز دیگر در این گزارش مربوط به این پاراگراف است: «ادعای این شرکت مبنی بر دسترسی به دستگاه‌های پیشرفته برای تولید برد و قطعات یدکی کاملا دروغ است چرا که اصلا ارگان‌های نظامی و دولتی اجازه ورود این دستگاه‌ها را به ایران نمی‌دهند تا بتوانند از واردات موبایل به صورت رسمی و غیر رسمی درآمد خوبی داشته باشند.» که خبرنگار در آن پاراگراف دستگاه‌های نظامی و دولتی را مانعی برای تولید سخت‌افزار تلفن همراه می‌داند!

خبرنگار در بخش دیگری از گزارش خود اقدام به اظهارنظر شخصی و خلاف واقع نموده است؛ «همچنان شاهد تولیدات چینی با نام ایرانی و قیمت‌ بالاتر هستیم که فقط نام محصول ایرانی را یدک می‎کشند و در کمتر از یک درصد تولید ایران هستند و اشتغال‌زایی  شایسته‌ای برای جوانان متخصص ایرانی به دنبال ندارند.» این در حالی است که اخلاق حرفه‌ای حکم می‌کند گزارشگر از منبع یا منابع صلاحیت‌دار برای گزارش خود استفاده کند. متاسفانه در بخشی دیگر که به عنوان گفت و گو با یکی از مهندسان شرکت جی ­ال ­ایکس ذکر شده خلاف واقع و کذب می‌باشد.

ضمنا شرکت ارتباط همراه گویا اروند به عنوان تنها واحد تولیدی فعال در صنعت تولید تلفن همراه در کشور، تمام تلاش خود را برای بومی‌سازی مراحل مختلف تولید تلفن همراه و هدف‌گذاری برای اشتغال ۵۰۰۰ نفری به کار گرفته است و مفتخریم که بعد از ۱۰سال فعالیت اعلام کنیم این شرکت تاکنون موفق به اشتغال‌زایی برای ۲۰۰۰ نفر، آن ‌هم اشتغال مستقیم شده است. اگرچه در شرایط کنونی این شرکت با ۱۰ درصد ظرفیت فعالیت می‌کند اما امیدواریم با حمایت‌های دولت و مردم شاهد افزایش ظرفیت فعالیت و به دنبال آن افزایش ظرفیت اشتغال باشیم.

در خصوص کپی‌برداری و مونتاژ ذکرشده در پاراگراف « طبق اعلام مسئولین جی­ ال­ ایکس، این شرکت دارای کمپانی‌های وابسته‌ای چون مدیاتک تایوان، یو می موبایل از کشور چین، کی تی ای موبایل از کشور آمریکا و همچنین جی فایو از پاکستان است که از آن‌ها سخت افزار و  طراحی خود را تامین می‌کند و تنها در منطقه آزاد اروند بسته به میزان تقاضای بازار و کارمندان موجود اقدام به مونتاژ می‌کند.» نیز یادآور می‌شود در  ۱۰ سال گذشته تمام تلاش شرکت ارتباط همراه گویا اروند برای بومی‌سازی بخش‌های مختلف تولید تلفن همراه بوده است. خوشبختانه در این مسیر نیز موفقیت‌های چشم‌گیری را شاهد بودیم. اکنون مراحل تولید نرم‌افزارها، تولید قاب‌های مختلف، تولید برد برخی مدل‌ها، سیلیکون‌ها، لیزر، کیبورد، رنگ و غیره در این واحد تولیدی بومی‌سازی شده است. بسیاری از مدل‌های ارائه ‌شده توسط این شرکت در بخش طراحی ظاهری، داخلی و نرم‌افزار بومی بوده و در سخت‌افزار آن از مونتاژ استفاده‌ شده اما نکته قابل‌ توجه آن است که بر خلاف ادعای آن خبرگزاری که به نقل از یک کارشناس جی­ ال ­ایکس اظهار کرده: «محصولات جی­ ال­ ایکس همچون محصولات درجه سوم چینی هستند و این شرکت هیچ نوآوری خاصی ندارد.» این قطعات درجه یک بوده و به ‌صورت نیمه ساخته «CKD» برای مونتاژ وارد کارخانه می‌شوند. قطعات مهم از شرکت «مدیا تک» تایوان و قطعات جانبی از کشور چین تامین می‌شود که با این شرایط نیز بعد از تامین قطعات بیش از ۴۰ مرحله عملیات مختلف توسط ۴۰ نفر انجام و به محصول نهایی تبدیل می‌شود و در این بخش نیز شاهد اشتغال هستیم. لازم به ذکر است مسئله مونتاژ در صنعت الکترونیک امری بدیهی بوده و بسیاری از کمپانی‌های مشهور تلفن همراه نیز در زمینه تامین سخت افزار وابسته هستند.

با این شرایط شرکت ارتباط همراه گویا اروند GLX از کلیه شرکت‌های دانش‌بنیان و تولیدکننده که توان تامین قطعات مورد نیاز این شرکت را دارند دعوت به همکاری می‌نماید.

موضوع دیگر آن که در مسئله مونتاژ سخت‌افزار، سه نکته مهم مطرح و لازم به ذکر است؛

نخست: تولید هر قطعه‌ای وابسته به بازار هدف است، یعنی در شرایطی که میزان تقاضا پایین باشد تولید آن قطعه فاقد توجیه اقتصادی است.

دوم: برخی از قطعات را می‌توان در شرایط پایین بودن تقاضا نیز تولید کرد چرا که تولید آن‌ها دارای توجیه اقتصادی است.

سوم: برخی از قطعات در انحصار چند کشور دنیا قرار دارند؛ مانند CPU که در اختیار تعداد انگشت شماری از کشورها است حتی دیگر کشورهای تولیدکننده تلفن همراه نیز تکنولوژی تولید این قطعه را ندارند. یا در مثال ساده‌تر باتری لیتیومی است که تنها چند کشور در دنیا این نوع باتری را تولید می‌کنند.

شرکت ارتباط همراه گویا اروند بار دیگر آمادگی خود را برای همکاری با تولیدکنندگان داخلی قطعات تلفن همراه اعلام می‌کند؛ امیدواریم جریانات دغدغه‌مند در زمینه تولید ملی برای حمایت و کمک به صنایع داخلی فعال شوند. GLX در راستای تولید یک تلفن همراه کاملا ایرانی آمادگی خود را برای همکاری با صنایع و دانشگاه‌ها اعلام می‌کند.

هرچند که ما صاحب‌ فکر، ایده و تکنولوژی هستیم اما کشور ما در صنعت تولید تلفن همراه در ابتدای مسیر قرار دارد. شرکت ارتباط همراه گویا اروند GLX سنگ بنای این صنعت را نهاده و زمینه را برای ورود سایر تولیدکنندگان و نخبگان صنعت الکترونیک فراهم کرده است. این شرکت زمینه راه‌اندازی واحدهای تولیدی متعددی را در زمینه قطعه‌سازی به وجود آورده که انتظار آن می‌رود با تلاش و همدلی مردم و دولت، این زنجیره تولید برای فتح قله‌های پیشرفت که همان تولید ملی است تشکیل شود.

خوشبختانه با بهره‌گیری از شعار سال «اقتصاد مقاومتی: تولید – اشتغال» شرکت جی ال ایکس اقدام به افزایش نیروی متخصص و تکنسین خود نموده است؛ همچنین در نظر دارد تا به زودی خطوط تولید محصولات دیگری همچون رایانه قابل حمل، نمایشگرهای هوشمند، ماسک‌های هوشمند و غیره در این کارخانه راه‌اندازی نماید که قطعا افزایش ظرفیت اشتغال را به دنبال دارد.

بسیاری از تجار در کشورهای مختلف علاقه‌مند دریافت نمایندگی این شرکت هستند چرا که از نمونه محصولات این شرکت در آن کشورها استقبال شده اما متاسفانه در داخل، افرادی فاقد غرور ملی و میهنی هستند، خودباوری ندارند و به جای ترغیب تولیدکننده به تولید، از طرق مختلفی به تضعیف تولیدکننده می‌پردازند.

شرکت جی­ ال­ ایکس مجموعه کوچکی بود که در ابتدای کار چشم انداز خود را بر تولید ۱۰۰ درصد داخلی ترسیم کرد. امروز نیز مجموعه GLX با افتخار اعلام می‌کند که ما تولیدکننده داخلی هستیم و کالای تولیدی ما تولید ملی و کالای ایرانی است. در این سال‌ها شرکت ارتباط همراه گویا اروند بارها میزبان شخصیت‌های مختلف لشکری و کشوری و همچنین اصحاب رسانه و مطبوعات بوده است. خوشبختانه امسال نیز زمینه برای حضور کاروان‌های راهیان نور و مهمانان نوروزی در کارخانه جی­ ال­ ایکس فراهم آمد تا از مراحل مختلف فرآیند تولید بازدید کنند؛ این یعنی خودباوری و شفافیت در عملکرد. ما با مردم شفاف هستیم و قطعا برای پاسخگویی به آنان نیز آمادگی داریم.

روابط عمومی شرکت ارتباط همراه گویا اروند (GLX Mobile)

شرکت جی ال ایکس

همان‌طور که در مطلب منتشر شده توسط خبرگزاری ایلنا گفته شد، طبق منابع معتبر خارجی و همچنین سایت ویکی پدیا، شرکت جی ال ایکس زیرمجموعه یک شرکت چینی به نام زرون گروپ است که در سال ۲۰۱۰ ثبت شده و خط تولید آن با نام جنرال لوکس یا GLX و تحت شرکت ارتباط همراه گویا اروند در ایران فعالیت می‌کند. ارتباطات همراه گویا اروند از سال ۲۰۰۶ مسئولیت بازاریابی محصولات جی ال ایکس را در خاورمیانه، آفریقا و روسیه را بر عهده دارد. در متنی که از یک منبع معتبر استخراج شده، نوشته شده که GLX Mobile در سپتامبر ۲۰۱۰ در هنگ کنگ تاسیس شد و یکی از زیرمجموعه‌های زرون گروپ (Zerone Group) محسوب می‌شود و اکنون نیز به عنوان یک شرکت گوشی‌ساز در ایران فعالیت می‌کند.

بر اساس گفتگویی که با حمید سعیدی، مدیرعامل شرکت جی ال ایکس انجام شد و همچنین اطلاعات به دست آمده، این شرکت در سال‌های اخیر دارای شرکت‌های وابسته‌ای مانند یو می موبایل چین، کی تی ای موبایل آمریکا و جی فایو پاکستان است و در زمینه طراحی و تامین لوازم جانبی از آن‌ها کمک می‌گیرد. جی ال ایکس همچنین پردازنده تلفن های هوشمند خود را از طریق شرکت مدیاتک تایوان تامین می‌کند که این امر در ساخت گوشی های هوشمند در برخی شرکت‌های تولید‌کننده گوشی موبایل، یک امر عادی به شمار می‌رود؛ اما نکته مهم اینجاست که این قطعات به صورت CKD یا نیمه‌ساخته وارد کشور شده و به گفته خود شرکت جی ال ایکس، با حضور کارکنان شرکت در منطقه آزاد اروند در ۴۰ مرحله مونتاژ می‌شوند. حال اگر دستگاه‌های تولیدی در ایران وجود دارد، چرا این قطعات به صورت SKD وارد کشور نمی‌شود تا سپس برای مراحل تولیدی به کارخانه این شرکت در منطقه آزاد اروند واقع در شهر خرمشهر ارسال شوند. این مسئله جای تعجب دارد و برای کسب اطلاعات بیشتر باید از کارخانه بازدید کرد تا از روند فعالیت در این کارخانه اطلاع پیدا کنیم.

شرکت جی ال ایکس

مسئولان شرکت جی ال ایکس ادعا می‌کنند که برد محصولات خود را از طریق مدیاتک تایوان تامین می‌کنند اما شرکت مدیاتک اصلا در حوزه تولید برد فعالیت نمی‌کند و تنها یک طراح و تولیدکننده پردازنده موبایل و تبلت است. به هر حال، مونتاژ کردن و برچسب زدن محصولاتی که به صورت CKD وارد بازار می‌شوند حتی در صنعت خودرو نیز امری رایج است اما امیدواریم که شرکت‌های ایرانی این موضوع را درک کنند که عبارت Made In IRAN یک مسئله مهم ملی است و شرکت‌ها نباید از این طریق، از احساسات مردم در جهت فروش بیشتر و عملکرد بازرگانی بهتر استفاده کنند و بهتر است عبارت واقعی مونتاژ در ایران را به کار بگیرند تا به شعور خریدار ایرانی نیز احترام گذاشته باشند.

محصولات تولیدی شرکت جی ال ایکس در دو سال اخیر مانند ماد و گوشی جدید آریا نسبت به محصولات قبلی این شرکت، قابل ستایش هستند؛ چرا که یکی از اولین گوشی های لمسی جی ال ایکس با نام تی ۱ از روی گوشی سامسونگ Champ کپی‌برداری کرده بود و همین گوشی، دارای نمونه‌ای مشابه در سخت‌افزار، نرم‌افزار و طراحی در کشور چین با نام جی ال ایکس N330 است. برخی از دیگر محصولات این شرکت نیز همین وضعیت را دارند و عجیب است که برچسب Made in IRAN و نام ارتباطات همراه گویا اروند بر روی باتری و پشت قاب درج شده است.

شرکت جی ال ایکس

شرکت جی ال ایکس در واکنش به عرضه محصولات چینی با نام GLX اعلام کرد:

جی ال ایکس در سال ۱۳۸۶ هجری شمسی یا ۲۰۰۶ میلادی در منطقه آزاد خرمشهر با سرمایه‌گذاری مدیرعامل این شرکت یعنی حمید سعیدی به صورت رسمی آغاز به کار کرد و محصولاتی را در بخش موبایل کلاسیک، هوشمند و تبلت تولید کرده است. همچنین این شرکت به دلیل به صرفه نبودن تولید و صادرات از ایران به کشورهایی چون هند و پاکستان، یک شرکت تولیدی را به مدیریت حمید سعیدی در چین راه‌اندازی کرده تا گوشی هوشمند را با برند جی ال ایکس تولید کند اما در حال حاضر، فعالیت این شرکت لغو شده است و تمام تولیدات آن در شهر خرمشهر انجام شده و علاوه بر ایران به کشورهای روسیه، ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس ارسال می‌شود.

به جرات می‌توان گفت که شرکت جی ال ایکس به عنوان نخستین تولیدکننده گوشی تلفن همراه در ایران از سال ۱۳۸۶ تاکنون توانسته تا راهی را در این صنعت سودآور باز کند. امیدواریم در سال‌های آینده، محصولات بهتر، با قیمت مناسب‌تر و با روش جدید و بهتری در بخش تبلیغات و مارکتینگ توسط این شرکت تولید شود و دیگر شاهد تبلیغات مضحک و مسخره‌ای چون «راحت از جیب بیرون می‌آید» و «با چشمک باز می‌شود» نباشیم.

شرکت جی ال ایکس

اطلاعات منتشر شده در خصوص هویت اصلی شرکت جی ال ایکس که توسط ارتباطات همراه گویا اروند تکذیب شده، بارها در منابع و سایت‌های معتبر حوزه فناوری اطلاعات منتشر شده است. همچنین باز هم تاکید می‌کنیم که کپی گوشی های درجه چندمی چینی و عرضه آن در ایران با برند جی ال ایکس و با قیمت بسیار بالاتر اصلا کار حرفه‌ای و پسندیده‌ای نیست و شرکت جی ال ایکس نیز توضیح قانع‌کننده‌ای در این مورد ارائه نداده است.

در پایان برای موفقیت شرکت جی ال ایکس به عنوان یک تولیدکننده تلفن همراه، آرزوی موفقیت می‌کنیم و امیدواریم در آینده نزدیک شاهد تولید و عرضه یک گوشی موبایل باکیفیت و کاملا ایرانی باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*