بوت کمپ دوازده ساله شد


Post-Thumbnail

شرکت اپل در آوریل سال ۲۰۰۶ قابلیت نصب سیستم عامل ویندوز را از طریق بوت کمپ به کامپیوترهای مک آورد.

تا پیش از این سیاست‌های اپل، امکان نصب عادی سیستم عامل ویندوز روی دستگاه‌های مک را محدود کرده بودند و کاربران تنها اجازه استفاده از سیستم عامل اختصاصی اپل را داشتند. اما اپل از سال ۲۰۰۶، سیاست انحصاری خود در مورد سیستم عامل مک را کنار گذاشت و به کاربران اجازه داد تا ویندوز را به صورت عادی روی مک بوک‌ها و آیمک‌ها نصب کنند.

Mac OS X “Leopard” که در جریان کنفرانس جهانی توسعه دهندگان معرفی شده بود، به طور رسمی اولین سیستم عامل توسعه داده توسط اپل به حساب میامد که با سازگاری کامل از سیستم عامل ویندوز توسعه داده شده بود و کاربران می‌توانستند از طریق آن ویندوز XP را روی دستگاه خود نصب کنند.

اپل در گذشته رابطه‌ای خصمانه با مایکروسافت داشته است و در طول چهل سال فعالیت خود، بارها و بارها با این کمپانی در کشمکش‌های حقوقی و تجاری بوده است. در میان سال‌های دهه ۱۹۸۰ تا ۱۹۹۰ میلادی، اپل بارها به دلیل موارد تقلید شده از مک در سیستم عامل ویندوز، از مایکروسافت شکایت کرده بود.

از طرف دیگر، استیو جابز به عنوان مدیر عامل اپل، حتی پس از پایان این کشمکش‌ها، حاضر به ارائه خدمات به کاربران ویندوز نبود. یکی از مثال‌های مهم برای درک میزان خشم جابز نسبت به مایکروسافت، توسعه آیتیونز برای ویندوز بود. در سال ۲۰۰۱ اپل آیپاد را به عنوان یکی از قدرتمندترین پخش کننده‌های موسیقی ارائه داد که تنها از طریق نرم افزار آیتیونز امکان کارکرد را داشت.در این میان بسیاری از مدیران اپل از جابز خواسته بودند تا نسخه‌ای خاص از آیتیونز را برای ویندوز ارائه دهد که البته با مخالفت شدید جابز مواجه می‌شدند.

اما پس از گذشت مدتی کوتاه، سیاست‌های اپل نسبت به ویندوز و کاربران این سیستم عامل تغییر کرد و این کمپانی بسیاری از سرویس‌های خود را برای کاربران ویندوز ارائه داد. علاوه بر این، قابلیت نصب ویندوز در کامپیوترهای مک، از جمله نتایج همین تغییرات به حساب میاید که دست کاربران کامپیوترهای مک را در استفاده از ویندوز باز می‌کرد. 

مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*