به یاد استیو جابز ؛ ۶۲ سالگیت مبارک

استیو جابز، بنیان گذار و مدیر سابق اپل، ۶۲ سال پیش در چنین روزی به دنیا آمد. شاید عموم مردم او را برای ارائه محصولاتی با طراحی فوق‌العاده و سبک رهبری منحصر به فرد بشناسند و تحسین کنند. استیو در ۵ اکتبر ۲۰۱۱، یعنی یک روز پس از معرفی آیفون ۴s، بر اثر ایست تنفسی ناشی از شکل نادری از تومور نورواندوکرین پانکراس، که در سال ۲۰۰۳ تشخیص داده شده بود، درگذشت.

جابز در ۲۴ فوریه ۱۹۹۵، در سانفرانسیسکو ـ‌کالیفرنیاـ چشم به جهان گشود و در بدو تولید به فرزند خواندگی گرفته شد. پدر بیولوژیکی او عبدالفتاح جان جندالی بود که در سال ۱۹۳۱ در یک خانوداه مسلمان به دنیا آمد و در حمص سوریه بزرگ شد.

اپل به تازگی اعلام کرده است که مقر تازه آن، که رویای استیو جابز بود، در ماه آوریل رسماً به عنوان مقر اصلی اپل شروع به کار می‌کند. استیو جابز از مدت‌ها پیش به فکر ساختن چنین مقری بود و سرانجام رویایش در نبود او به واقعیت بدل می‌شود. اپل در اطلاعیه نام گذاری و شروع به کار این مقر اعلام کرد که نام سالن اصلی اپل پارک را به افتخار استیو، Steve Jobs Theater می‌گذارند.

این سالن با گنجایش ۱۰۰۰ نفر برای کنفرانس‌های مطبوعاتی و رویدادهای آینده اپل استفاده می‌شود. یک استوانه‌ شیشه‌ای ۲۰ فوتی که ۱۶۵ پا قطر دارد و از سقف فیبر کربن فلزی بهره می‌برد. این سالن بر روی یک تپه قرار دارد و به مراتع و ساختمان اصلی مشرف است.

چشم انداز استیو که برای اپل ترسیم کرده بود بسیار فراتر از زمان بود، که با ما است. او اپل پارک را به عنوان خانه‌ای از نوآوری برای نسل‌های آینده در نظر گرفته بود. ـ‌تیم کوک در بیانیه مطبوعاتی اپل پارک

مردم نمی‌دانند که چه می‌خواهند، تا زمانی که شما به آن‌ها نشان دهید. استیو جابز

این نقل قول در واقع از سخنرانی جابز در دانشگاه استنفورد در ۱۲ ژوئن ۲۰۰۵ است، روزی که او به موضوع مرگ و زندگی پرداخت و به فارغ التحصیلان توصیه کرد همیشه به ندای درونی خود گوش کنند و بصیرتشان را دنبال نمایند.

گذشته از ویژگی‌های دیگر جابز، خوب یا باد، باید او را برای مهارت جادویی ارائه، به یاد آورید. یک شومن فوق‌العاده که مخاطب را چنان مجذوب خود می‌کرد که هیچ تاجری قبل یا بعد او نمی‌تواند چنین کاری را تکرار کند.

جابز در سال ۱۹۷۶ با استیو وزنیاک و رونالد وین اپل را تاسیس کرد. او در یک کودتا در اتاق هیئت مدیره در سال ۱۹۸۵ استفا داد.

پس از تبعیدی بیش از یک دهه، او در سال ۱۹۹۶ به عنوان مدیرعامل موقت اپل انتخاب شد. پس از آن اپل، کمپانی جابز، NeXT، و سیستم عامل NeXTSTEP (که به عنوان پایه و اساس سیستم عامل Mac OS X می‌باشد) را خریداری کرد. در سال ۱۹۹۷ موقت از سمت اجرایی او حذف شد و به طور تمام وقت مدیر اپل بود.

جابز اپل را از مرگ حتمی نجات داد و این کمپانی را به بزرگترین شرکت از نظر ارزش، نفوذ و قدرت در بازار بدل کرد. اولین نسل آیپاد در سال ۲۰۰۱، اولین آیفون در سال ۲۰۰۷ و نسل اولیه آیپد در سال ۲۰۱۰ به همراه گجت‌های فوق‌العاده محبوب دیگر همانند مک بوک ایر قابل حمل، همگی زیر نظر جابز توسعه یافته‌اند و اپل را به کمپانی امروزی بدل کردند.

سرطان استیو جابز را از پای درآورد و اگر به این تومور دچار نمی‌شد شاید هنوز هم از او و خلاقیت‌هایش بهره می‌بردیم. مطمئناً او ایده‌های بسیار دیگری در ذهن خود داشت، همانند ایده‌هایی که چندین صنعت مختلف را متحول کرد.

هیچ وقت جمله «یک چیز دیگر» استیو جابز که در کنفرانس‌ها از آن استفاده می‌کرد از خاطرم نمی‌رود… روحش شاد و یادش گرامی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*