آموزش: چگونه در macOS آی پی استاتیک تنظیم کنیم؟


Post-Thumbnail

تنظیم آی پی استاتیک یکی از مواردی است که معمولاً کاربران نیازی به آن پیدا نمی‌کنند. دستگاه‌های امروزی، همگی از طریق قابلیت DHCP به نزدیک‌ترین شبکه در دسترس خود متصل می‌شوند و به صورت خودکار آی پی داخلی خود را از روتر دریافت می‌کنند.

با این حال در برخی موارد، کاربران به دلایل مختلف، نظیر تنظیم روتر برای سرویس دهی به چند مک آدرس مشخص و یا خاموش بودن DHCP در روتر نیاز به تنظیم دستی آی پی داخلی در شبکه می‌شوند و برای اتصال، فرایند طولانی‌تری را طی کنند. همین مسئله باعث می‌شود تا کاربران نیاز به تنظیم آی پی استاتیک پیدا کنند.

هر دستگاهی بسته به نوع سیستم عامل خود، روشی خاص برای تنظیم آی پی استاتیک دارد و تنها باید از آن روش‌ها برای تغییر تنظیمات دستگاه به‌منظور اتصال به شبکه استفاده کرد.

در این میان، کاربران کامپیوترهای مک، نظیر آی مک‌ها و مک بوک‌ها نیز در برخی موارد نیاز به اتصال به شبکه از طریق آی پی استاتیک پیدا خواهند کرد و باید از روش‌های خاص ارائه شده در macOS استفاده کنند.

چگونه در macOS آی پی استاتیک تنظیم کنیم؟

روش انجام این کار بسیار ساده است و تنها کافی است چند تغییر کوچک را در دستگاه خود اعمال کنید:

  • ۱٫به System Preferences یا همان تنظیمات اصلی مک او اس بروید
  • ۲٫به زیر شاخه Network رفته و شبکه مورد نظر خودتان را انتخاب کنید. (دقت کنید که در این بخش، باید شبکه‌ای را انتخاب کنید که از طریق آن به روتر متصل شده‌اید)
  • ۳٫به بخش Advanced و قسمت TCP/IP بروید
  • ۴٫در این بخش می‌توانید با تغییر دراپ داون مقابل IPv4 از DHCP به حالت Manual آی پی دستگاه خودتان را به صورت دستی انتخاب کنید.
  • ۵٫در زبانه DNS نیز می‌توانید DNS مورد نظرتان را روی دستگاه انتخاب کنید
  • ۶٫پس از انجام تنظیمات روی گزینه OK کلیک کرده و از تنظیمات خارج شوید.

نکته: اگر نیاز به تنظیم آی پی استاتیک در مکانی خاص دارید، پیش از انجام مرحله شماره ۳، می‌توانید به بخش Location بروید و  آی پی مورد نظرتان را برای شبکه و محل خاصی که در آن قرار دارید انتخاب کنید. 

مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*