آموزش خاموش کردن و بستن داشبورد مک

داشبورد مک یک ویژگی مهم است که در سیستم عامل Mac OS گنجانده شده است که صفحه ای از چند ویجت برای نمایش چیزهایی مانند آب و هوا، دیکشنری، سهام، تبدیل ارز، اسکی، ساعت جهانی و … است. ویژگی های داشبورد مانند آنچیزی است که در آخرین نسخه iOS در صفحه قفل ارائه می دهد، اما در نسخه های اخیر مک. به هر دلیلی، چندان مورد توجه قرار نگرفته است و اگر شما خودتان داشبورد را پیدا نمی کردید احتمالا به طور تصادفی با آن روبرو می شدید، به هر حال می توانید  آن را ببندید و خاموش نمایید.

در Dashboard این قابلیت وجد دارد که با سوئیچ از طریق یک پانل تنظیمات خاموش یا روشن شود، به طوریکه قبلا با دستور command line می شد آن را غیرفعال نمود.

نحوه جلوگیری از داشبورد مک و خاموش کردن آن

  • از طریق منوی Apple به System Preferences بروید و Mission Control را انتخاب نمائید.
  • گزینه Dashboard را یافته و منوی آن را پایین بکشید تا گزینه Off نمایان شود.
تنظیمات داشبورد
تنظیمات داشبورد

با انتخاب “Off” داشبورد دیگر فعال نخواهد بود و اگر از صفحه کلید، برای فعال کردن آن کلیدهای Function+F12 یا هر کلیدی که قبلا انتخاب کرده بودید را بفشارید این قابلیت در سیستم عامل مک با این روش غیر فعال خواهد ماند.
به نظرم Dashboard و مجموعه ویجت‎های آن نسبت به Launchpad مفیده فایده تر است و می توان با استفاده از قابلیت آب و هوا را چک کرد، به تبدیل واحد ها پرداخت و در فرهنگ لغت جستجوی کرد و …  . حالا یا نه شما نمی خواهید از آن استفاده کنید و می خواهید آن را طور کامل  خاموش کنید بستگی به سلیقه خودتان دارد.

* روش دیگر که اگر شما نمی خواهید Dashboard را خاموش کنید، شما می توانید “Space” را انتخاب نمایید، اگر می خواهید که به عنوان یک دسکتاپ مجازی به نظر می رسد و یا “Overlay” اگر می خواهید Dashboard ویجت ها را شناور شوند که می تونه مورد توجه تان قرار بگیرد.

نحوه بستن داشبورد در مک

برخی از کاربران ممکن است سهوا داشبورد را در macOS پیدا کنند و زمیانی که به صورت Space فعال شده باشد، خارج شدن از آن مقداری مشکل است.

برای این کار بایستی که کلیدهای Function + F12 را بفشارید تا Dashboard به طور عادی بسته شود.

علاوه بر این با کلیک بر روی فلش کوچک پایین سمت راست، صفحه Dashboard بسته خواهد شد و به دسکتاپ بعدی وارد خواهد شد.

بستن داشبورد
بستن داشبورد

اگر داشبورد یه صورت Overlay راه اندازی شود، شما فقط با کلیک در بخش شفاف آن را می توانید ببنید و از آن خارج شوید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*